МС Общество България Форуми МС Общество България
Българската фондация за множествена склероза

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   Търсене Търсене    ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 
Фондация МС Общество България не носи отговорност за достоверността на постингите на потребителите на форума. Отговорността за публикациите е единствено на техните автори.
ЛЕНЕНО МАСЛО
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хранене и хранителни добавки при МС и МГ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vania

Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Вто Дек 25, 2007 3:48 pm    Заглавие: ЛЕНЕНО МАСЛО Отговорете с цитат

Лененото масло съдържа 3 ненаситени мастни киселини , които се ползват като хранителна добавка. Те са :
алфа- линоленова киселина - Омега-3
линолева киселина- Омега -6
олеинова киселина - Омега -9
Тези киселини нормализират липидната обмяна. Те способстват за понижаване нивото на холестерола, триглицеридите и бета-липопротеидите, предпазват от развитие на атеросклероза, исхемична болест на сърцето, хипертония.
Освен това, Омега -3 мастните киселини са структурен елемент на нервната тъкан, ретината и сърдечния мускул, поради което съществено подобряват функционалното състояние на главния и гръбначния мозък, очите и сърцето.
Другото им свойство е е участието в разреждането на кръвта, като така намалят тромбообразуването и предотвратяват възникването на инсулт и инфаркт.
Блокират деиствието на левкотриените ( медиатори на възпаленията) и оказват противоалергично действие.
Противно на общоприетия хранителен режим, който цели изгаряне на излишните мазнини, организмът не трябва да бъде напълно лишен от мазнини. Може да се ограничи напълно приема на наситени мазнини ( напр. свинско месо), но задължително трябва да се набавят необходимите за тялото ненаситени мазнини (есенциални мастни киселини). Играят важна роля при производството на клетъчните компоненти. Доказано е, че тялото произвежда от хранителните съставки(въглехидрати, протеини и мазнини) повече мазнини, но ненаситени мастни киселини на възпроизвежда и поради това трябва да се набавят чрез храната.
Омега-3-6-9 е формула, която може да набави необходимите за деня ненаситени мастни киселини . Добре е да се приема с антиоксиданти.
Естествено това не заменя разнообразното хранене, а е само добавка
към него.
Лененото масло се предлага на пазара в течна форма, както и в капсули. Нарочно не посочвам дозировка , тъй като различните фирми го дозират според концентрацията , в която го произвеждат.Така е и с цената му.
Всички които са ползвали ленен безир за обработка на различни повъхности в строителството може и да се усмихнат сега, но ви пиша за медицински преработен такъв.
Както бях споделила в друга тема, ползвам ленено масло от година и нямам оплаквания.
Надявам се, да съм била полезна, предполагам, че не съм единствената потребителка, Fobos прояви желание да проучи нещата, ще се радвам да го направи.
Весели празници!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Вто Дек 25, 2007 5:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много благодаря на vania, че пусна тема за лененото масло/семе. така всеки ще може да даде мнение.

Иначе vania се е справила прекрасно със задачата да намери доооста информация, която ни интересува. За сега няма какво повече да допълня, но когато имам малко повече свободно време ще намеря информация и ще я добавя.

Още веднъж, мерси, vania :–)
Алекс

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 02, 2008 10:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето още малко информация за лененото семе.

Лененото семе се отразява много благоприятно на функциите на черния дроб и пречи на състаряването на стените на кръвоносните съдове. То е тонизираща храна, богата на активни вещества и мастни ненаситени киселини.

Лененото семе трябва да се смила непосредствено преди употреба. Може да се купи и в смлян вид, но не е за препоръчване - рискуваме да получим видоизменен продукт, тъй като е почти невъзможно да се попречи на окисляването му. Смлените семена започват да гранясват още на 4-5тия ден. Зотва се препоръчва да се използват непосредствено след смилането като може да се добави мед или бяло сирене.

За предпочитане е сами да извличаме лененото масло, като оставим семената да се накиснат за една нощ във вода и след това консумираме излязлата на повърхността мазнина заедно с водата и самите ленени зрънца. Тъй като рафинирането и свързването с водород чрез емулгиращи съставки направо обезценява маслата и мазнините. Не само ненаситената мастна киселина, но и цялата структура с всичките познати качества на даден продукт по този начин се разрушават. Всяко масло или мазнина в естественото си състояние може да даде всичко ценно, което съдържа.

В проценти видовете мастни киселини в лененото масло:
Наситени - 9 %
Мононенаситени - 18 %
Омега 6 - 16 %
Омега 3 - 57 %

Ненаситените мастни киселини са една голяма тема, която е много актуална, тъй като е доказано че приема им влияе благотворно върху заболявания на кръвоносната система, ракови и автоимунни заболявания.

Отделно ще пусна тук тема за тях.
Върнете се в началото
stefo

МнениеПуснато на: Вто Юли 15, 2008 4:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Знаете ли в какви количества и кога се приема ленено масло?Купил съм си ленено масло течно,но не зная как да го пия? Някой знае ли?Ще му бъда благодарен ако сподели от опит или информация някаква! Wink
vania

МнениеПуснато на: Вто Юли 15, 2008 5:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Поздрави,
преди време ползвах течно ленено масло и отпивах 2-3 пъти дневно по една глътка от флакона. Започна да ми дразни стомаха и преминах на капсули.
Дозировката е различна , зависи коя фирма го предлага.
В момента ползвам американското ( рекламата вървеше и по телевизията): 2-3 капсули дневно.
Има и на наша фирма производител, ако не намериш информация, пиши, една приятелка го пие, но и тя има проблем със стомаха.

Ясно, че не ти помогнах ,но виж фирмите и упътванията към продукта.
Ще се опитам на място в аптеките и дрогериите да прочета упътването, само ми напиши на коя фирма да търся.
Другия начин е в нета - ленено масло, предполагам, че си го направил вече Smile
Ваня
Върнете се в началото
stefo

МнениеПуснато на: Вто Юли 15, 2008 6:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,Ваня!
Маслото е от някаква софийска фирма,но в момента не й помня името,утре ще ти го кажа,българско е.Не зная с какво качество е,изглежда ми добре,но само на пръв поглед визуално.Има ли вероятност да ви болят стомасите от приемане на по-високи дози или друга е причината?
Smile
vania

МнениеПуснато на: Вто Юли 15, 2008 6:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Стефо, мислила съм за това, ако човек няма проблем със стомаха, би трябвало и проблем с маслото да няма.
Но повечето приемаме какво ли не, така че....

Сега проверих моето - "Flax Oil" на "Barleans" - това е американското, може и да имам грешка в правописа, ама това да е....То е на капсули, вземам 2-3 дневно.

Българското е на фирма "ЛИНИ" (здраве от древността), но е в капсули като на рибеното масло, производител - не мога да го видя без очила, но се опакова тук от КЕНДИ ООД, честно не съм доволна ,пак заради стомаха, възможно е да е в желатиновата обвивка причината.

Ако имаш и друго предвид , пиши моля те, сигурна съм, че помага,ако не директно за МС, на мен ми свали холестерола.

Според мен не е проблема в самото масло, а в какво е поставено , а течното , не зная, но доста хора се оплакват от него, може и да не е добре рафинирано.

Поздрави: Ваня
Върнете се в началото
stefo

МнениеПуснато на: Сря Юли 16, 2008 4:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,Ваня!
Лененото масло е произведено от фирма "Балчо Агро продукт" ЕООД -София.Течно е в шишенце от 50мл.,а има от 200мл.Може дразненето на стомаха да е и от обвивката на капсулите,но може и да е от маслото.Аз по принцип нямам проблем със стомаха и ако започне да ме дразни,значи е от маслото.Пише,че е обработено без химически съставки и е двойно рафинирано,но мен да ти кажа този факт ме съмнява доста.
Колко мг. или мл. е капсулата на Байерленс,за да се ориентирам приблизително колко да приемам на ден?
Благодаря ти!
vania

МнениеПуснато на: Сря Юли 16, 2008 4:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей, Стефо,
пише 100 мг/Е ( в капсула), като дневната доза е 3-9 капсули, значи - " Пак строго индивидуално"- ама какво да напишат....
вносител за България е фирма "ЧАРЛИ"-ЕЕОД,Пловдив, ул. 'Д-р Вълкович' 6 , тел.: 032/ 62 88 66 ( това за американското)
Наистина точно това(американското, кой го знае какво е в действителност) не ми дразни стомаха, купувам го от дрогериите, последната опаковка беше 36 лв - 100 капсули.
Мога да ти препиша и съдържанието на една капсула.
Всяка фирма да си продаде продукта, ще напише , че и 50 пъти е рафинирано... Twisted Evil
Течното по-трудно се дозира, наистина, това , което е капсули/дражета, поне знаеш колко приемаш,сам ще усетиш подходящата доза, добре влияе и на констипацията.
Тази фирма, за която пишеш, не ми е известна, ползвала съм на "STING"- София, 1592 ,бул.. " Асен Йорданов"6, но там концентрацията в едно драже е друга, но пак - стомаха...
Май не ти погнах много,но ако имаш координатите на твоята фирма, ще я видим в "нета"- колко му е.....?
Предполагам, че вече си го направил, ако не си, аз имам време, в къщи съм.
В.
Върнете се в началото
kladara

Местожителство: хасково

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2008 6:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,
моето масло е на GNC USA, съдържа 90 капсули, пие се по една на ден и цената е 18.70
Вносител ЮМК АД София.
Много ме учудва разликата в цените !
Да не съм попаднала на някое менте ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vania

МнениеПуснато на: Чет Юли 17, 2008 6:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Кладара , кой да ти каже ????
Една на ден - в каква доза е, може това да обяснява по-ниската цена.
Има ли химици във форума ??? Shocked
Върнете се в началото
kladara

Местожителство: хасково

МнениеПуснато на: Пет Юли 18, 2008 8:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Добро утро !
ето -Мастен профил в една капсула :
алфа-линоленова киселина - 550 mg
линолова к-на -144 mg
олеинова к-на -165 mg
палмитова к-на - 54 mg
Моля, чакам мнения !
Лек ден на всички !
Върнете се в началото
Fobos

Местожителство: Перник

МнениеПуснато на: Пет Юли 18, 2008 11:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Тези дни мисля да си купя ленено масло. Спрях се на Barlean's. Стори ми се, че е най-качественото, (предлагано в момента на пазара) като цената му е около 35 лв.

Ще споделя после впечатления. На тази страница има малко повече информация (малко си е реклама), отноосно американския продукт
Valentingn

МнениеПуснато на: Нед Авг 02, 2009 2:50 am    Заглавие: факти Отговорете с цитат

Fobos написа:
Тези дни мисля да си купя ленено масло. Спрях се на Barlean's. Стори ми се, че е най-качественото, (предлагано в момента на пазара) като цената му е около 35 лв.

Ще споделя после впечатления. На тази страница има малко повече информация (малко си е реклама), отноосно американския продукт

Лененото масло теоретично е хубав подукт НО:
Покажете ми производител който е написал на етикета следното
Дата на механично студено пресоване пример 20 юли 2009г. Трайност 35 дни. Покажете ми и мгагазин в който това масло е поставено в хладилника . Всички останали индустриални безполезни илачи са мъртви. Можете да контролирате процеса ако вземете цели семена и проверите дали са живи като ги покълнете. Ако покълват продължете да си ги вземате с кафмелачката или кълнове или както ви харесва.
Върнете се в началото
Мими

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 25, 2009 7:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може би наистина е най-добре да се купува ленено семе, да се провери дали е „живо”, както съветва Валентин и да се смила, аз наскоро видях ленено семе на пазара на Красно село, но не купих, тъй като и за дъщеря ми бях купила вече американското ленено масло, за което пише Фобос. Би трябвало и то да върши работа, тъй като е студено пресовано и вероятно скоро след това капсуловано, би трябвало капсулите да го предпазват от разваляне поне до срока на годност. А ето тази статия според мен добре обяснява необходимостта от включване на лененото масло в диетата при МС – като важна част от противовъзпалителната диета:
http://medical.bg/diet/30.html
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    МС Общество България Форуми -> Хранене и хранителни добавки при МС и МГ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети